bilgi@findikbu.com

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

kabızlıkAnneler bebeklerini tam doyuramadıkları endişesini sıklıkla yaşarlar. Bundan dolayı  bebeklerinin ne zaman ağızları boş olsa doldurmak için ellerinden geleni yaparlar. Annelerin bilmedikleri çok önemli bir ayrıntı vardır:  genellikle bebekler ne kadar emmeleri gerektiğini,  kakasını ne zaman yapması gerektiğini bilmezler. 3-4 saatte bir emmeleri gerekirken gün boyu emmek isterler, günde 2 defa kaka yapmaları gerekirken bazen beş kere bazen de 3 güne bir kakalarını yaparlar. Her bebek kendine hastır. Biz bu yazı boyunca kabızlık ve çözümleri ile ilgili çeşitli önerilerde bulunacağız.

1)      1 hafta ve üzerinde süren kabızlık durumunda mutlaka bir hekime başvurunuz.

2)      Kabızlık basit olarak haftada ikiden daha az, sert ve zorlanarak kaka(dışkı) yapmaktır. Mama ile beslenen bebeklerde daha sık kabızlık olur ama anne sütü ile beslenen bebeklerde de kabızlık olabilir.

3)      Kabızlık başlı başına bir hastalık değildir. Bir hastalığın veya bir alışkanlığımızın neticesi olarak ortaya çıkan bir sonuçtur. Onun için kabızlığı sona erdirmek için o alışkanlığı veya hastalığı ortadan kaldırmak gerekir.

4)       Bağırsaklar boyunca alınan yemek, bağırsak kasları sayesinde ilerlerken, sıkıp gevşeme hareketi ile bağırsağın en son halkası olan rektuma ulaştırılıp, oradan atılır. Fakat atılmak üzere gelen dışkı sert ve ağrılı ise rektum kasları dışkıyı geri gönderir. Rektumda biriken dışkının orada hacmi genişler, sertleşir ve su kaybederek daha da katılaşır. Ve bu bir kısır döngüye neden olur.

5)      Bazı biberonla beslenen bebekler 3-4 gün kaka yapmazlar. Fakat kaka yumuşaksa ve çocuk için problem çıkarmıyorsa dert etmeyin. Eğer kaka katı, büyük parçalı ve bebeğinizin poposunda ağrı yapıyorsa bir kabızlıkla karşı karşıya kalmışsınız demektir.

6)      Eğer bebeğiniz kabızsa ilk yapacağınız şey mamasını değiştirmenizdir. Eğer bundan da bir sonuç alamadıysanız öğününe 1-2 çay kaşığı ezilmiş erik suyu verebilirsiniz. Kesinlikle çocuğun makatına sabun ve benzeri şeyleri sokmayın. Sabun önemli bir kimyasaldır ve rektumdan parçalanarak emilir, çocuğunuzun sağlığına büyük zararlar verebilir.

7)      Özellikle anne sütü ile beslenen bebeklerin kakaları yumuşak dahi olsa kakalarını yaparken ıkındıkları ve kaka yaparken zorlandıkları sık görülmüştür. Bu bebeklerin rektum kasları zayıf olduğu düşünülmektedir. Bebeğiniz yatar pozisyonda iken ayaklarına pedal çevirme hareketi yaptırın, faydalı olduğunu göreceksiniz. Tedavisi  için bitki çayları, kabızlık ilaçları veya zeytinyağı kullanmaya gerek yoktur. Çünkü bu tür bebekler katı gıdalara geçildiğinde bu şikayeti kendiliğinden ortadan kalkar. Katı gıdalara geçen, her türlü sebze veya meyveyi yiyebilen bebeklere, üzüm ve sebze  verilerek kabızlık sorununu çözebilirsiniz.

8)      Çocuklarda eğer başkaca bir hastalıktan kaynaklanan bir neden yoksa kabızlığın en sık nedenleri en başta zorlayıcı tuvalet eğitimi(tuvalet eğitimi için en uygun 2,5 yaş ve sonrasıdır)  diğerleri ise okulda tuvalet kullanmaktan kaçınmak, tuvalet korkusu, cinsel istismar ve dikkat eksikliğidir.

9)      Erişkinde ve çocuklarda kabızlığın bir diğer ve önemli nedeni düşük lifli gıdalarla yoğun olarak beslenmektir. Fındık çözünmeyen lif yoğunluğu yüksek benzersiz bir besindir. Fındıkta bulunan yoğun lif, dışkı hacmin artmasını sağlayarak bağırsak geçiş süresini kısaltır ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca içinde yoğun olarak doğal ve besleyici yağ vardır. Bu açıdan fındık tüketenlerde kabızlık çok nadir görülür.

10)   Baklagillerin dışındaki meyve ve sebzeler, hububat ürünleri ile karşılaştırıldığında, yüksek su içerikleri nedeniyle daha az lif içerirler. Hububat tanesinin dış dokularında daha fazla lif bulunmaktadır. Aynı şekilde meyve ve sebzelerde de dış tabakalar lif bakımından oldukça zengindir.  Yoğun çözünmeyen lif içeriği dışkıya yoğun su çeker ve yoğun dışkı hacmi kabızlığa engel olur. Bunu sağlamak için Susuz kalınmamalıdır. Susuzluk kabızlığın en önemli nedenlerinden biridir. Gün içinde en az 2 litre su tüketilmelidir.

 

Dr.Erdal Yanbuloğlu

FINDIKBU.com Blog Sağlık Editörü

Yorum yaz